Annons

Kommande konserter

2021

Maj:
04/05 - Skid Row (Collateral) - Göteborg, Pustervik
08/05 - Silverstein - Stockholm, Fållan
09/05 - Silverstein - Göteborg, Brewhouse
13/05 - Amaranthe (Beyond The Black) - Göteborg, Pustervik
14/05 - Amaranthe (Beyond The Black) - Stockholm, Klubben
14/05 - The Exploited - Örebro, Frimis
16/05 - The Exploited - Stockholm, Slaktkyrkan

Juni:
17/06 - Korn - Stockholm, Gröna Lund
19/06 - Kiss - Stockholm, Tele2 Arena
23/06 - Kiss - Göteborg, Scandinavium

Juli:
14/07 - Avantasia - Gävle, Gasklockorna

Augusti:
10/08 - Toto - Helsingborg, Sofiero
15/08 - Toto - Göteborg, Partille Arena
28/08 - Clutch - Malmö, KB

September:
10/09 - Electric Boys (Black Paisley) - Malmö,Babel
11/09 - Electric Boys (Black Paisley) - Göteborg, Valand
16/09 - Enter Shikari - Stockholm, Fryshuset
17/09 - Enter Shikari - Göteborg, Pustervik
18/09 - Electric Boys (Black Paisley) - Stockholm, Vasateatern
25/09 - Deep Purple - Stockholm, Hovet
26/09 - Deep Purple - Göteborg, Partille Arena
30/09 - Sanctuary (Halcyon Way) - Stockholm, Slaktkyrkan
30/09 - Danko Jones - Uppsala, Katalin

Oktober:
01/10 - Sanctuary (Halcyon Way) - Göteborg, Valand
01/10 - Danko Jones - Sundsvall, Club Deströyer
02/10 - Danko Jones - Stockholm, Debaser
02/10 - Sanctuary (Halcyon Way) - Malmö, Babel
07/10 - Y&T - Stockholm, Slaktkyrkan
08/10 - Y&T - Göteborg, Pustervik
09/10 - Y&T - Malmö, KB
14/10 - Danko Jones - Örebro, Frimis
15/10 - Danko Jones - Karlstad, Nöjesfabriken
16/10 - Danko Jones - Malmö, KB
17/10 - Arena (The Windmill) - Göteborg, Musikens Hus
21/10 - Danko Jones - Linköping, The Crypt
21/10 - All Them Witches - Stockholm, Debaser Strand
21/10 - New Model Army - Malmö, KB
21/10 - Sonata Arctica (Eleine) - Uppsala, Katalin
22/10 - Sonata Arctica (Eleine) - Östersund, Gamla Teatern
22/10 - New Model Army - Stockholm, Slaktkyrkan
23/10 - Danko Jones - Helsingborg, The Tivoli
26/10 - Sonata Arctica (Eleine) - Göteborg, Valand
28/10 - Danko Jones - Göteborg, Pustervik
29/10 - Danko Jones - Huskvarna, Folkets Park
30/10 - Danko Jones - Eskilstuna, Lokomotivet
30/10 - Biffy Clyro - Stockholm, Fållan

November:
01/11 - Behemoth (Arch Enemy m.fl.) - Göteborg, Partille Arena
05/11 - Behemoth (Arch Enemy m.fl.) - Stockholm, Annexet
06/11 - Black Stone Cherry - Stockholm, Debaser Strand
12/11 - Evergrey - Göteborg, Pustervik
18/11 - Royal Republic - Lund, Mejeriet
19/11 - Royal Republic - Göteborg, Pustervik
20/11 - Royal Republic - Stockholm, Fållan
20/11 - Kreator (Lamb Of God, Power Trip) - Stockholm, Arenan
22/11 - Beast In Black - Stockholm, Fållan
23/11 - Beast In Black - Göteborg, Trädgårn

December:
08/12 - Trivium (Heaven Shall Burn m.fl.) - Stockholm, Fållan
10/12 - Evergrey - Malmö, KB
10/12 - Takida - Göteborg, Scandinavium
11/12 - Takida - Stockholm, Hovet
11/12 - Evergrey - Stockholm, Nalen
17/12 - Takida - Malmö, Malmö Arena

2022

Januari:
07/01 - Sabaton - Karlstad, Nöjesfabriken
08/01 - Sabaton - Örebro, Conventum Kongress
10/01 - Sabaton - Halmstad, Halmstad Live 
11/01 - Sabaton - Mölnlycke, Råda Rum 
12/01 - Sabaton - Kalmar, KalmarSalen
14/01 - Sabaton - Skellefteå, Sara Kulturhus
15/01 - Sabaton - Piteå, Rivierahallen Pite Havsbad
16/01 - Sabaton - Luleå, Kulturens Hus 
18/01 - Sabaton - Huskvarna, Folkets Park 
19/01 - Sabaton - Linköping, Garden
21/01 - Sabaton - Sundsvall, Avenyn
22/01 - Sabaton - Umeå, Idun
23/01 - Sabaton - Östersund, Folkets Hus 
24/01 - Sabaton - Gävle, Gasklockorna 
26/01 - Sabaton - Uppsala, Uppsala Konsert & Kongress
27/01 - Sabaton - Eskilstuna, Lokomotivet
28/01 - Sabaton - Borås, Åhaga 
29/01 - Sabaton - Älmhult, Arenan Älmhults Handelsplats
31/01 - Sabaton - Helsingborg, Sundspärlan

Februari:
01/02 - Sabaton - Malmö, Slagthuset
02/02 - Sabaton - Kristianstad, Södra Kasern 
04/02 - Sabaton - Karlshamn, Bellevueparken
05/02 - Sabaton - Skövde, Valhall 
06/02 - Sabaton - Trollhättan, Apollon 
07/02 - Sabaton - Värnamo, Gummifabriken 
08/02 - Accept (Flotsam And Jetsam) - Stockholm, Fryshuset
09/02 - Sabaton - Ronneby, Klubb Ronn 
10/02 - Sabaton - Norrköping, Flygeln
11/02 - Accept (Flotsam And Jetsam) - Göteborg, Trädgårn
11/02 - Sabaton - Borlänge, Galaxen
12/02 - Sabaton - Falun, Magasinet

Mars:
26/03 - Helloween (Hammerfall) - Göteborg, Partille Arena

Juni:
11/06 - Judas Priest - Rättvik, Dalhalla
12/06 - Judas Priest - Linköping, Saab Arena

Juli:
22/07 - Iron Maiden (D-A-D, Airbourne) - Göteborg, Ullevi
29/07 - Rammstein - Göteborg, Ullevi
30/07 - Rammstein - Göteborg, Ullevi

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Följ Metalcentral på Facebook för det senaste inom metal i form av recensioner, nyheter, bilder, videos och exklusiva tävlingar, direkt i din news feed.