Annons

Kommande konserter

2024

Februari:
27/02 - Battle Beast (Saint Deamon, Induction) - Huskvarna, Folkets Park
27/02 - Frozen Soul (Creeping Death m.fl.) - Stockholm, Kollektivet Livet
28/02 - Battle Beast (Saint Deamon, Induction) - Stockholm, Fryshuset Klubben
28/02 - Persefone (Hypno5e m.fl.) - Göteborg, Valand
28/02 - Danko Jones - Stockholm, Kollektivet Livet
29/02 - Danko Jones - Helsingborg, The Tivoli
29/02 - Persefone (Hypno5e m.fl.) - Stockholm, Hus 7
29/02 - Amaranthe (Dragonforce, Infected Rain) - Göteborg, Trädgår'n

Mars:
01/03 - Candlemass (Crank) - Göteborg, Surr Arena
01/03 - Michael Monroe - Gävle, Centralteatern
01/03 - Mimikry - Borlänge, Galaxen
01/03 - Smash Into Pieces - Uddevalla, Mortens Krog
01/03 - Millencolin (No Fun At All m.fl.) - Karlstad, Nöjesfabriken
01/03 - Thundermother (Ström) - Sundsvall, Club Deströyer
01/03 - Danko Jones - Lund, Mejeriet
01/03 - Wolf (Hexed) - Linköping, Hell Yeah Rock Club
02/03 - Wolf (S.O.R.M.) - Göteborg, The Abyss
02/03 - Danko Jones - Huskvarna, Folkets Park
02/03 - Thundermother (Ström) - Örnsköldsvik, Nöjesbolaget
02/03 - Smash Into Pieces - Borås, Borås Kongress
02/03 - Mimikry - Borlänge, Galaxen
02/03 - Michael Monroe - Sundsvall, Centralen
02/03 - Candlemass (Crank) - Malmö, Plan B
02/03 - Sator (Upploppet) - Göteborg, Pustervik
02/03 - Cavern Deep - Gävle, Musikhuset
03/03 - Michael Monroe - Örebro, Kulturhuset
05/03 - Michael Monroe - Stockholm, Biblioteket Live
06/03 - Michael Monroe - Göteborg, Galej
07/03 - Michael Monroe - Malmö, Plan B
07/03 - The Baboon Show - Uppsala, Katalin
07/03 - Danko Jones - Skellefteå, Sara Kulturhus
08/03 - Danko Jones - Sundsvall, Club Deströyer
08/03 - The Baboon Show - Örebro, Kulturhuset
08/03 - Bright & Black - Stockholm, Filadelfia Convention Center
08/03 - Smash Into Pieces - Västerås, Västerås Kongress
08/03 - Grave Digger (Bullet) - Malmö, Plan B
08/03 - Thundermother (Ström) - Helsingborg, The Tivoli
09/03 - Thundermother (Ström) - Malmö, Babel
09/03 - Grave Digger (Bullet) - Göteborg, Surr Arena
09/03 - Candlemass (Crank) - Stockholm, Fryshuset
09/03 - The Baboon Show - Karlstad, Nöjesfabriken
09/03 - Millencolin (No Fun At All m.fl.) - Norrköping, Arbis
09/03 - Danko Jones - Örnsköldsvik, Nöjesbolaget
10/03 - Danko Jones - Gävle, Gasklockorna
10/03 - Grave Digger (Bullet) - Stockholm, Fryshuset
11/03 - Born Of Osiris (Attila m.fl.) - Göteborg, Brewhouse
13/03 - Born Of Osiris (Attila m.fl.) - GStockholm, Slaktkyrkan
13/03 - Danko Jones - Uppsala, Katalin
14/03 - Danko Jones - Örebro, Frimis
14/03 - The Boys - Stockholm, Stadsgårdsterminalen
14/03 - Lordi (All For Metal, Supreme Unbeing) - Stockholm, Klubben
15/03 - Lordi (All For Metal, Supreme Unbeing) - Göteborg, Filmstudion
15/03 - The Boys - Borlänge, Broken Dreams
15/03 - The 69 Eyes - Stockholm, Fryshuset
15/03 - New Model Army - Göteborg, Valand
15/03 - Mimikry - Jönköping, Lick It Up
15/03 - Thundermother (Ström) - Uppsala, Katalin
15/03 - Smash Into Pieces - Huskvarna, Folkets Park
15/03 - Millencolin (No Fun At All m.fl.) - Sundsvall, Club Deströyer
15/03 - Danko Jones - Norrköping, Arbis
16/03 - Danko Jones - Karlstad, Nöjesfabriken
16/03 - Millencolin (No Fun At All m.fl.) - Örnsköldsvik, Nöjesbolaget
16/03 - Thundermother (Ström) - Örebro, Frimis
16/03 - Mimikry - Kristianstad, Biljardkompaniet
16/03 - New Model Army - Uppsala, Katalin
16/03 - Sorcerer (Darkane m.fl.) - Malmö, Plan B
16/03 - The 69 Eyes - Göteborg, Surr Arena
16/03 - Myrkur - Stockholm, Slaktkyrkan
16/03 - The Boys (Cat And The Underdogs) - Karlstad, Nöjesfabriken
16/03 - Lordi (All For Metal, Supreme Unbeing) - Malmö, Plan B
16/03 - Smash Into Pieces - Ronneby, Ronneby Brunn Hotel
17/03 - Smash Into Pieces - Kalmar, Kalmarsalen
17/03 - The 69 Eyes - Malmö, Plan B
17/03 - New Model Army - Stockholm, Slaktkyrkan
17/03 - Ist Ist - Stockholm, Bar Brooklyn
18/03 - Ist Ist - Göteborg, Pustervik
18/03 - New Model Army - Malmö, Plan B
18/03 - Soen - Göteborg, Pustervik
19/03 - Carnifex (Revocation m.fl.) - Stockholm, Slaktkyrkan
20/03 - Carnifex (Revocation m.fl.) - Göteborg, Brewhouse
21/03 - The Boys - Vänersborg, Folkets Hus
21/03 - Firewind (Masterplan) - Malmö, Plan B
21/03 - Bullet - Örebro, Kulturhuset
22/03 - Bullet - Sundsvall, Centralen
22/03 - Thundermother (Ström) - Göteborg, Pustervik
22/03 - Firewind (Masterplan) - Göteborg, Surr Arena
22/03 - The Boys - Malmö, Medley
22/03 - Smash Into Pieces - Luleå, Kulturens Hus
22/03 - Hardcore Superstar - Uppsala, Katalin
22/03 - Skalmöld (Seven Spires, Atavistia) - Stockholm, Kollektivet Livet
23/03 - Skalmöld (Seven Spires, Atavistia) - Jönköping, Sofiehof Underjord
23/03 - Hardcore Superstar - Örebro, Frimis
23/03 - Smash Into Pieces - Piteå, Acusticum
23/03 - The Boys - Göteborg, Musikens Hus
23/03 - Firewind (Masterplan) - Gävle, Gasklockorna
23/03 - Polaris (Silent Planet m.fl.) - Göteborg, Brewhouse
23/03 - Thundermother (Ström) - Stockholm, Kägelbanan
23/03 - Bullet - Gävle, Centralteatern
23/03 - Cavern Deep - Johanneshov, Gamla Enskede Bryggeri
24/03 - Polaris (Silent Planet m.fl.) - Stockholm, Klubben
24/03 - Firewind (Masterplan) - Stockholm, Biblioteket Live
26/03 - Soen - Stockholm, Klubben
27/03 - Cattle Decapitation - Stockholm, Klubben
28/03 - Skraeckoedlan - Malmö, Babel
28/03 - Orbit Culture - Malmö, Plan B
29/03 - Orbit Culture - Karlstad, Nöjesfabriken
29/03 - Cattle Decapitation - Göteborg, Pustervik
29/03 - Smash Into Pieces - Kungsbacka, Kungsbacka Teater
30/03 - Smash Into Pieces - Ullared, Gekås
30/03 - Skraeckoedlan - Göteborg, Pustervik
30/03 - Hardcore Superstar - Linköping, Skylten
31/03 - Wolf (Conny Bloom) - Örebro, Clarion
31/03 - Corroded (Scarlet, Knogjärn) - Borås, Parkhallen

April:
01/04 - Smash Into Pieces - Trollhättan, N3
01/04 - Reaven - Skellefteå, Sara Kulturhus
02/04 - Reaven - Örnsköldsvik, Blueskällarn
03/04 - Reaven - Uppsala, Interpool
04/04 - Reaven - Stockholm, Bar Brooklyn
04/04 - Smash Into Pieces - Motala, Convention Center
04/04 - Kee Marcello - Stockholm, Biblioteket Live
04/04 - Orbit Culture - Stockholm, Debaser
05/04 - Orbit Culture - Örebro, Frimis
05/04 - Kee Marcello - Örebro, Kulturhuset
05/04 - Blind Guardian - Göteborg,Trädgår'n
05/04 - Smash Into Pieces - Nyköping, Culturum
06/04 - Smash Into Pieces - Örebro, Conventum Kongress
06/04 - Blind Guardian - Stockholm, Klubben
06/04 - Orbit Culture - Göteborg, Valand
06/04 - Reaven - Göteborg, Monument 031
06/04 - Kee Marcello - Malmö, Plan B
07/04 - Kee Marcello - Göteborg, Galej
10/04 - Kee Marcello - Gävle, Centralteatern
10/04 - Blaze Bayley - Malmö, Plan B
10/04 - Sandstorm (Atonement, Insane) - Göteborg, The Abyss
11/04 - Kee Marcello - Sundsvall, Centralen
11/04 - Dream Evil - Stockholm, Harry B James
11/04 - Blaze Bayley - Motala, Bomber Bar
11/04 - Hardcore Superstar - Stockholm, Debaser Strand
12/04 - Hardcore Superstar - Vara, Vara Konserthus
12/04 - Blaze Bayley - Sala, Rockland
12/04 - Dream Evil - Sundsvall, Centralen
12/04 - Kee Marcello - Umeå, Droskan
12/04 - Millencolin (No Fun At All m.fl.) - Lund, Mejeriet
12/04 - David Reece - Trollhättan, Backstage
13/04 - Smash Into Pieces - Gävle, Gasklockorna
13/04 - Kee Marcello - Luleå, Lärkans Aula
13/04 - Dream Evil - Gävle, Centralteatern
14/04 - Smash Into Pieces - Bollnäs, Kulturhuset
14/04 - Blaze Bayley - Göteborg, The Abyss
19/04 - Dream Evil - Malmö, Plan B
19/04 - Millencolin (No Fun At All m.fl.) - Stockholm, Banankompaniet
19/04 - Smash Into Pieces - Örnsköldsvik, Brux
20/04 - Millencolin (No Fun At All m.fl.) - Trollhättan, Apollon
20/04 - Dream Evil - Göteborg, Galej
20/04 - Graham Bonnet Band - Malmö, Plan B
21/04 - Graham Bonnet Band - Göteborg, Galej
21/04 - Wig Wam - Stockholm, Biblioteket Live
22/04 - Graham Bonnet Band - Stockholm, Biblioteket Live
23/04 - Wig Wam - Örebro, Kulturhuset
23/04 - Blind Channel - Stockholm, Nalen
23/04 - Spite (Bodysnatcher m.fl.) - Göteborg, Filmstudion
24/04 - Spite (Bodysnatcher m.fl.) - Stockholm, Kollektivet Livet
24/04 - Graham Bonnet Band - Örebro, Kulturhuset
25/04 - Graham Bonnet Band - Gävle, Centralteatern
25/04 - Wig Wam - Sundsvall, Centralen
26/04 - Wig Wam - Gävle, Centralteatern
26/04 - Graham Bonnet Band - Sala, Rockland
26/04 - VV (Zetra) - Göteborg, Pustervik
26/04 - Mimikry - Karlskrona, Circo
27/04 - Mimikry - Göteborg, Pustervik
27/04 - Wig Wam - Göteborg, Galej
28/04 - Wig Wam - Malmö, Plan B
29/04 - VV (Zetra) - Stockholm, Berns
29/04 - Tenacious D - Stockholm, Hovet
30/04 - Vended - Stockholm, Debaser Strand

Maj:
01/05 - Thirty Seconds To Mars - Stockholm, Hovet
03/05 - Crashdiet - Jönköping, Lick It Up
10/05 - Lord Of The Lost - Malmö, Babel
10/05 - Ingested (Fallujah) - Stockholm, Kollektivet Livet
11/05 - Ingested (Fallujah) - Göteborg, Musikens Hus
11/05 - Europe (Nestor) - Huskvarna, Folkets Park
11/05 - Bonafide (Velvet Insane) - Vänersborg, Folkets Hus
16/05 - Witch Club Satan - Göteborg, Pustervik
17/05 - Crashdiet - Trollhättan, Backstage
18/05 - Crashdiet - Motala, Bomber Bar
18/05 - Witch Club Satan - Karlstad, Nöjesfabriken
19/05 - Witch Club Satan - Stockholm, Slaktkyrkan
20/05 - Dopelord - Stockholm, Bar Brooklyn
23/05 - Pendragon - Göteborg, Galej
24/05 - Cavern Deep - Umeå, Droskan
24/05 - Jorn - Stockholm, Fryshuset
25/05 - Jorn - Göteborg, Surr Arena
26/05 - Jorn - Malmö, Plan B

Juni:
09/06 - Alice Cooper - Stockholm, Gröna Lund
11/06 - Bruce Dickinson - Stockholm, Gröna Lund
14/06 - FM (Vega) - Malmö, Plan B
15/06 - FM (Vega) - Göteborg, Galej
16/06 - FM (Vega) - Stockholm, Biblioteket Live
25/06 - Tool - Stockholm, Tele2 Arena
28/06 - Greta Van Fleet (Wolfmother) - Stockholm, Sthlm Fields
28/06 - ZZ Top - Rättvik, Dalhalla

Juli:
03/07 - Haken (Plini, Port Noir) - Uppsala, Parksnäckan
05/07 - Toto (Nestor, Ludwig Hart) - Stockholm, Sthlm Fields
06/07 - The Hives (Viagra Boys) - Stockholm, Sthlm Fields
09/07 - Sator - Stockholm, Gröna Lund
15/07 - Behemoth (Testament) - Malmö, Slagthuset
16/07 - Behemoth (Testament) - Uppsala, Parksnäckan
29/07 - Gene Simmons Band - Rättvik, Dalhalla

Augusti:
05/08 - Deep Purple - Furuvik, Furuviksparken
06/08 - Deep Purple - Stockholm, Gröna Lund
28/08 - Amon Amarth (The Halo Effect, Insomnium) - Umeå, Skeppsbron
29/08 - Amon Amarth (The Halo Effect, Insomnium) - Uppsala, Fyrishov
30/08 - Amon Amarth (The Halo Effect, Insomnium) - Huskvarna, Folkets Park
31/08 - Amon Amarth - Göteborg, Liseberg

September:
22/09 - Blackberry Smoke (The Steel Woods) - Stockholm, Annexet

Oktober:
04/10 - Pain (Metalite) - Falun, Heymakers
05/10 - Pain (Metalite) - Sundsvall, Club Deströyer
06/10 - Pain (Metalite) - Stockholm, Klubben
08/10 - Pain (Metalite) - Lund, Mejeriet
09/10 - Pain (Metalite) - Göteborg, Brewhouse
09/10 - Within Temptation - Stockholm, Annexet
11/10 - Pain (Metalite) - Karlstad, Nöjesfabriken
12/10 - Pain (Metalite) - Huskvarna, Teaterladan
25/10 - D-A-D - Stockholm, Fållan
26/10 - D-A-D - Göteborg, Gothenburg Film Studios
28/10 - Fish - Göteborg, Pustervik
29/10 - Fish - Stockholm, Berns
31/10 - In Flames (Arch Enemy, Soilwork) - Malmö, Malmö Arena

November:
01/11 - In Flames (Arch Enemy, Soilwork) - Göteborg, Scandinavium
02/11 - In Flames (Arch Enemy, Soilwork) - Stockholm, Hovet
03/11 - In Flames (Arch Enemy, Soilwork) - Sundsvall, Nordichallen
06/11 - Glenn Hughes - Göteborg, Surr Arena
07/11 - Rhapsody Of Fire - Malmö, Plan B
08/11 - Rhapsody Of Fire - Göteborg, Surr Arena
08/11 - Glenn Hughes - Malmö, Plan B
09/11 - Rhapsody Of Fire - Stockholm, Klubben
09/11 - D-A-D - Malmö, Slagthuset
10/11 - Rhapsody Of Fire - Gävle, Centralteatern
13/11 - Glenn Hughes - Sundsvall, Centralen
15/11 - Glenn Hughes - Gävle, Gasklockorna
15/11 - Saga - Göteborg, Trädgår'n
16/11 - Saga - Gävle, Gasklockorna
17/11 - Saga - Stockholm, Berns
18/11 - Glenn Hughes - Stockholm, Berns
19/11 - Rage - Malmö, Plan B
20/11 - Rage - Göteborg, Galej
21/11 - Rage - Gävle, Centralteatern
22/11 - Rage - Linköping, Hell Yeah Rock Club
24/11 - Rage - Stockholm, Harry B James
26/11 - Accept - Göteborg, Trädgår’n
29/11 - Accept - Karlstad, Nöjesfabriken
29/11 - Alcest - Stockholm, Klubben
30/11 - Accept - Stockholm, Fryshuset
30/11 - Rage - Umeå, Droskan

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Följ Metalcentral på Facebook för det senaste inom metal i form av recensioner, nyheter, bilder, videos och exklusiva tävlingar, direkt i din news feed.