Kommande konserter

 


Oktober:
15/10 - Voivod (Bio-Cancer) - Stockholm, Nalen
18/10 - Yob (Wiegedood) - Göteborg, Sticky Fingers
19/10 - Yob (Wiegedood) - Stockholm, Kraken
19/10 - Watain (Obnoxious Youth, Dreadful Fate) - Malmö, KB
20/10 - Watain (Obnoxious Youth, Dreadful Fate) - Göteborg, Trädgår'n
20/10 - Godflesh - Göteborg, Sticky Fingers
22/10 - Within Temptation - Stockholm, Annexet
22/10 - Sinsaenum - Göteborg, Sticky Fingers
23/10 - Blackberry Smoke - Stockholm, Cirkus
24/10 - Blackberry Smoke - Göteborg, Pustervik
24/10 - Sinsaenum - Stockholm, Fryshuset
24/10 - The Amity Affliction (Dream State m.fl.) - Göteborg, Sticky Fingers
26/10 - Jävlaranamma - Göteborg, Sticky Fingers
26/10 - The Dahmers - Avesta, Kulturgaraget
26/10 - Dead By April (Lillasyster, Smash Into Pieces) - Trollhättan, Folkets Park
26/10 - Snowy Shaw - Mariestad, Sjöterrassen
27/10 - Snowy Shaw - Örebro, Frimis
27/10 - The Dahmers - Borlänge, Broken Dreams
27/10 - Jävlaranamma - Göteborg, Sticky Fingers
27/10 - Knogjärn (Kill The Kong) - Linköping, Palatset
29/10 - Ihsahn (Ne Obliviscaris, Astrosaur) - Göteborg, Sticky Fingers
29/10 - Godsmack (Like A Storm) - Stockholm, Fryshuset
31/10 - Kadavar (Monolord) - Malmö, KB

November:
01/11 - The Night Flight Orchestra - Malmö, KB
02/11 - Nightwish (Beast In Black) - Göteborg, Partille Arena
02/11 - Kadavar (Monolord) - Göteborg, Sticky Fingers
02/11 - Graveyard (Hällas) - Karlstad, Nöjesfabriken
02/11 - Electric Boys (Abramis Brama) - Malmö, KB
02/11 - Bitch Hawk - Uppsala, Kulturhuset Femman
03/11 - Bitch Hawk - Stockholm, Brooklyn Bar
03/11 - Electric Boys - Helsingborg, The Tivoli
03/11 - Hank von Hell - Stockholm, Slaktkyrkan
04/11 - Greta Van Fleet - Stockholm, Berns
04/11 - The Dahmers - Kristianstad, Kulturkvarteret
04/11 - Brant Bjork - Göteborg, Sticky Fingers
05/11 - Brant Bjork - Malmö, KB
06/11 - Kataklysm (Hypocrisy, The Spirit) - Göteborg, Trädgår'n
07/11 - Kataklysm (Hypocrisy, The Spirit) - Stockholm, Fryshuset
08/11 - The Night Flight Orchestra - Stockholm, Kägelbanan
08/11 - Hank von Hell - Göteborg, Sticky Fingers
08/11 - Dark Funeral - Lund, Mejeriet
09/11 - Dark Funeral - Göteborg, Pustervik
09/11 - Graveyard (Hällas) - Örebro, Frimis
09/11 - Alien - Göteborg, Sticky Fingers
09/11 - Masterplan - Linköping, Hell Yeah Rock Club
10/11 - Masterplan - Jönköping, Denim And Leather
10/11 - The Night Flight Orchestra - Göteborg, Sticky Fingers
10/11 - Dark Funeral - Stockholm, Kraken
10/11 - Reece - Helsingborg, Charles Dickens
10/11 - Hank von Hell - Malmö, Babel
15/11 - Black Stone Cherry (Monster Truck) - Göteborg, Pustervik
16/11 - Skeletonwitch (Mantar m.fl.) - Göteborg, Sticky Fingers
16/11 - Treat - Örebro, Frimis Salonger
16/11 - Enslaved (Gaahls Wyrd, Skogen) - Göteborg, Musikens Hus
17/11 - Enslaved (Gaahls Wyrd, Skogen) - Stockholm, Slaktkyrkan
17/11 - Treat - Uppsala, Katalin
17/11 - Black Stone Cherry (Monster Truck) - Stockholm, Debaser Strand
17/11 - Tesseract (Between The Buried And Me, Plini) - Stockholm, Kägelbanan
19/11 - Uncle Acid & The Deadbeats - Göteborg, Pustervik
21/11 - Uncle Acid & The Deadbeats - Stockholm, Nalen
21/11 - Uriah Heep (The Quill) - Göteborg, Trädgår'n
21/11 - August Burns Red (Wage War, Betraying The Martyrs) - Stockholm, Fryshuset
22/11 - August Burns Red (Wage War, Betraying The Martyrs) - Göteborg, Pustervik
23/11 - Lillasyster (Skitarg) - Varberg, Backstage
23/11 - Treat - Göteborg, Sticky Fingers
24/11 - Treat - Linköping, Palatset
24/11 - The Magpie Salute - Stockholm, Debaser Strand
24/11 - Reece - Trollhättan, Backstage Bar
27/11 - Uriah Heep (The Zombies) - Stockholm, Klubben
29/11 - Clutch - Göteborg, Pustervik
29/11 - Solstafir - Göteborg, Sticky Fingers
29/11 - Shinedown (Starset, Press To Meco) - Stockholm, Annexet
30/11 - Tribulation (Henrik Palm, The Coffinshakers) - Karlstad, Nöjesfabriken
30/11 - Clutch - Stockholm, Annexet
30/11 - Cyhra (Kill The Kong) - Eskilstuna, Lokomotivet

December:
01/12 - Cyhra (Scarlet) - Stockholm, Klubben
01/12 - Freak Kitchen - Göteborg, Pustervik
01/12 - Tribulation (Henrik Palm) - Malmö, KB
03/12 - Myrkur - Stockholm, Vasateatern
05/12 - Myrkur - Göteborg, Pustervik
05/12 - Slayer (Lamb Of God m.fl.) - Stockholm, Hovet
07/12 - Freak Kitchen - Stockholm, Klubben
07/12 - Pretty Maids - Göteborg, Sticky Fingers
07/12 - October Tide (Hamferd, Svartmalm) - Göteborg, Sticky Fingers
07/12 - Electric Boys - Uppsala, Katalin
08/12 - Electric Boys - Linköping, Palatset
08/12 - Pretty Maids - Stockholm, Klubben
08/12 - Tribulation - Stockholm, Södra Teatern
12/12 - Lucifer - Göteborg, Sticky Fingers
14/12 - Lucifer - Västerås, Bankiren
14/12 - Graveyard (Hällas) - Göteborg, Pustervik
14/12 - Enter Shikari - Stockholm, Fryshuset
14/12 - Electric Boys - Göteborg, Sticky Fingers
15/12 - Electric Boys - Västerås, Bankiren
15/12 - Enter Shikari - Göteborg, Sticky Fingers
15/12 - Graveyard (Hällas) - Göteborg, Pustervik
15/12 - Lucifer - Karlstad, Bar Teatral
18/12 - Helloween - Stockholm, Arenan
18/12 - Bruce Dickinson-Spoken word - Malmö, Malmö Live
20/12 - Bruce Dickinson-Spoken word - Göteborg, Gothia Towers
21/12 - Graveyard (Hällas) - Stockholm, Cirkus
22/12 - Electric Boys (Abramis Brama) - Stockholm, Kägelbanan
28/12 - Hank von Hell - Karlstad, Nöjesfabriken
29/12 - Hank von Hell - Sundsvall, Club Deströyer

Januari:
06/01 - Architects (Beartooth, Polaris) - Stockholm, Fryshuset
15/01 - Amorphis (Soilwork m.fl.) - Stockholm, Fryshuset
16/01 - Evergrey - Göteborg, Pustervik
24/01 - The Quireboys - Halmstad, Vinyl Bar
25/01 - The Quireboys - Trollhättan, Backstage
26/01 - The Quireboys - Torshälla, Sagasalongen
26/01 - Joe Lynn Turner (One Desire) - Göteborg, Sticky Fingers
27/01 - The Quireboys - Stockholm, Brooklyn Bar
30/01 - Wishbone Ash - Göteborg, Pustervik
31/01 - Wishbone Ash - Stockholm, Kägelbanan

Februari:
01/02 - Evergrey - Uppsala, Katalin
02/02 - Evergrey - Helsingborg, The Tivoli
14/02 - John Garcia & The Band Of Gold - Stockholm, Debaser 
15/02 - John Garcia & The Band Of Gold - Göteborg, Sticky Fingers
20/02 - Ghost - Göteborg, Scandinavium
22/02 - Ozzy Osbourne (Judas Priest) - Stockholm, Tele2 Arena
23/02 - Ghost - Stockholm, Ericsson Globe
23/02 - Steven Wilson - Stockholm, Stockholm Waterfront
28/02 - Avatar - Norrköping, Arbis

Mars:
01/03 - Avatar - Malmö, KB
02/03 - Avatar - Karlstad, Nöjesfabriken
07/03 - Dare - Göteborg, Sticky Fingers
09/03 - Dare - Jönköping, Denim & Leather
10/03 - Dare - Stockholm, Klubben
13/03 - U.D.O. - Malmö, KB
14/03 - U.D.O. - Göteborg, Trädgår'n
15/03 - U.D.O. - Karlstad, Nöjesfabriken
17/03 - U.D.O. - Stockholm, Klubben
29/03 - Beast In Black - Stockholm, Fryshuset
30/03 - Beast In Black - Göteborg, Sticky Fingers

Maj:
02/05 - Avantasia - Stockholm, Arenan

Juli:
09/07 - Metallica (Ghost, Bokassa) - Göteborg, Ullevi

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Följ Metalcentral på Facebook för det senaste inom metal i form av recensioner, nyheter, bilder, videos och exklusiva tävlingar, direkt i din news feed.